09 Nisan, 2019

OSB’lerde dijital dönüşüm kaçınılmaz hale geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı 308 adet organize sanayi bölgesi (OSB) bulunuyor. Şu an üretimde olan OSB’lerde 50 binin üzerinde fabrika faaliyet gösteriyor. OSB’lerin bölgelere göre dağılımında ise Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege ilk sıralarda yer alıyor. Diğer yandan OSB’lerde 1 milyon 900 bine yakın kişi doğrudan istihdam ediliyor.

Kısacası, OSB’ler planlı sanayi üretiminin, istihdamın ve ihracatın kaynağı haline gelmiş durumda...

Diğer yandan, Türkiye’de sanayinin gelişmesine büyüt katkı sağlayan OSB’ler, firmalara doğalgaz, elektrik, su aboneliğinden dağıtımına, imar ve işyeri ruhsatından çevre düzenlemesine kadar birçok altyapı hizmeti sunuyor. Böylece hem finansman yükünün hafiflemesine hem de rekabet gücünün artmasına katkı sağlıyorlar. Bu da OSB’lerde dönüşümü zorunlu kılıyor.

Peki, nasıl bir dönüşüm?

Endüstri 4.0 hedefleri doğrultusunda, ülkemizin üretim üsleri olan OSB’lerde yapısal dönüşümün bir an önce gerçekleşmesi gerekiyor. Bu yapısal dönüşümün yolu ise dünya ölçeğinde dijitalleşmeden geçiyor. OSB’lerde yeni nesil hizmetlerin teknolojik gelişmede daha belirgin rol oynaması şart...

Oysa OSB’ler bugün katılımcı firmalara bilişim altyapıları farklı yazılımlarla hizmet sunmaya çalışıyor. Bu da yönetimi zorlaştırıyor, iş süreçlerinde kopukluklar oluşturuyor, raporlama sisteminde sıkıntılar yaratıyor ve ciddi performans kayıplarına yol açıyor.

Uzun lafın kısası, OSB’lerin tüm kurumsal iş süreçlerini uçtan uca dijital ortamda yönetmesinin vakti geldi de geçiyor…

Öte yandan, üretimde stratejik konumları sebebiyle, OSB’lerde yerli yazılım ve donanım kullanılması önem arz ediyor.

OSB’lerde dijital dönüşüm neden gerekli?

Dijital dönüşüm her şeyden önce OSB’lerde koordinasyon, izlenebilirlik, ölçülebilirlik, hızlı ve güvenli iletişim sağlar.

Verimliliği artırırken, maliyetleri azaltır.

Geleceğin yeni nesil akıllı OSB’leri arasında olabilmek için dijital omurga, kurumsal hafıza ve yapay zeka altlığı sunar.

Yani, OSB’leri ‘akıllandırır’...

Uzaktan okuma sistemleri ile entegre çalışır. Böylece OSB’lerde tüm faaliyetler tek bir yerden kolay ve bütün olarak yönetilir.

Katılımcılara e-hizmet ile 7/24 kesintisiz hizmet verilir, tüm yazışmalar e-imza ile yapılır.

Bu örnekleri tabii ki çoğaltmak mümkün…

Sonuç olarak, Türkiye’de üretimin kalbi olan OSB’lerin bir an önce ülkenin, bölgenin ve reel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda ‘yeni nesil OSB’ modeline geçmesi gerekiyor. Dijital dönüşümde çağın gereklerine ayak uydurmaları hatta bir adım önde olmaları şart…

Bu dönüşüm aynı zamanda sorumluluk bölgelerindeki firmalara örnek teşkil etmeleri açısından da önemli…

Paylaş:

Gülay Soydan Pehlevan

İçerik Uzmanı